پرفشاری خون

کنترل فشارخون در منزل

پزشک ممکن است از شما بخواهد که به طور مرتب فشارخون خود را در منزل اندازه‌گیری نموده و ثبت کنید. انجام این کار به شما و پزشکتان کمک می‌کند تا درک کاملی از چگونگی تغییرات فشارخون خود در طول روز پیدا کنید و دریابید که داروهای مصرفی تا چه حد در کنترل فشارخونتان موفق بوده‌اند . این کار از ایجاد پدیده "فشارخون روپوش سفید" نیز (که در صفحات قبل توضیح داده شد و می‌تواند تشخیص بیماری شما را بغرنج سازد جلوگیری می‌کند. البته اندازه‌گیری شخصی فشارخون هیچگاه جایگزین اندازه‌گیری آن توسط پزشک نمی‌شود، بلکه مقادیر اندازه‌گیری شده در مطب پزشک را تکمیل و تأیید می‌نماید. اگر تفاوت قابل توجهی میان مقادیرکنترل شده در منزل و مطب پزشک وجود داشت، دستگاه اندازه‌گیری فشارخون در منزل را نزد پزشک یا پرستار بیاورید تا توسط آن فشارخون‌شما را اندازه‌گیری کند و کارکرد صحیح آن را بررسی نماید.

ممکن است شما یک دستگاه اندازه‌گیری فشارخون بخرید تا در منزل احساس راحتی کنید. شما انواع مختلفی از این دستگاه‌ها را می‌توانید در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های مربوطه پیدا کنید. ممکن است جهت آگاهی بیشتر بررسی‌های مختلفی را انجام دهید. پزشک به شما خواهد گفت که بهترین نوع دستگاه اندازه‌گیری فشارخون برای شما کدام نوع است. شما ممکن است یکی از این دو نوع را انتخاب کنید: نوع دیجیتال و یا نوع دستی.

دستگاه اندازه‌گیری فشارخون دیجیتال
دستگاه اندازه‌گیری فشارخون دیجیتال بدلیل آسان بودن استفاده از آن، پرطرفدارترین وسیله اندازه‌گیری فشارخون می‌باشد. گوشی و فشارسنج هر دو در یک دستگاه تعبیه شده‌اند، خواندن صفحه دیجیتال ساده بوده و خالی کردن باد، خود بخود صورت می‌گیرد. شما می‌توانید یک دستگاه بادشونده خودکار یا دستی را انتخاب کنید. در دستگاه اندازه‌گیری فشارخون دیجیتال، احتمال خطای انسانی نسبت به استفاده از دستگاه فشارسنج دستی به حداقل می‌رسد.
جهت استفاده از دستگاه فشارسنج دیجیتال اقدامات زیر را انجام دهید:
۱) کاف را بدور بازو یا مچ دست خود بپیچید و دستگاه را روشن نمایید.
۲) دکمه را فشار دهید تا دستگاه بادکننده را فعال سازید یا در مدل نیمه‌خودکار، پمپ دستی را فشار دهید. پس از پرشدن کاف، دستگاه خودبخود شروع به خالی شدن می‌کند.
۳) به صفحه دیجیتال نگاه کنید. هم فشارخون سیستولی و هم فشارخون دیاستولی نشان داده خواهد شد. عدد مزبور را بگونه‌ای یادداشت کنید که فشارخون سیستولی در بالا و فشارخون دیاستولی در پایین باشد (برای مثال mmHg 85/135).
۴) دکمه تخلیه را فشار دهید تا کاف بطورکامل خالی شود.
۵) اگر می‌خواهید فشارخون را دوباره اندازه‌گیری کنید، ۲ تا ۳ دقیقه صبر کنید.
ساختار دستگاه اندازه‌گیری فشارخون دیجیتال خیلی حساس می‌باشد و حرکت بدن یا ضربان نامنظم قلب، دقت آنرا تحت تأثیر قرار می‌دهد. در مورد استفاده از کاف و نحوه قرارگیری آن بدور بازو دقت کنید. دستگاه با برق یا باتری کار می کند و در هنگام بروز مشکل، تعمیر و تنظیم مجدد باید توسط کارخانه یا نمایندگی معتبر صورت گیرد. دستگاه فشارخون دیجیتال تا حدودی گران‌تر از دستگاه اندازه‌گیری فشارخون دستی است، البته قیمت بستگی به مدلی دارد که شما خریداری می‌کنید. یک دستگاه کاملاً خودکار، ممکن است قیمتی درحدود دوبرابر دستگاه دستی داشته باشد و انواع گران‌قیمت آنها ممکن است چند صدهزارتومان قیمت داشته باشند.

نکاتی در مورد کنترل فشارخون در منزل
هر چند ممکن است شما جهت اندازه‌گیری فشارخون نیاز به تمرین داشته باشید ولی باید بدانیدکه اندازه‌گیری فشارخون کار نسبتا ساده‌ای است. در این قسمت راهنمایی‌هایی برای اندازه‌گیری دقیق فشارخون در منزل ارایه می شود:

 • در صورتی که سیگار کشیده‌اید، یا قهوه نوشیده‌اید، نیم ساعت صبر کنید و بعد فشارخون را اندازه بگیرید. کشیدن سیگار و نوشیدن قهوه هردو می‌توانند بطورموقت فشارخون را افزایش دهند.
 • آرام در حالتی بنشینید که پاهایتان صاف بر روی زمین بوده و پشتتان را به جایی تکیه داده باشید. در حدود ۵ دقیقه قبل از اندازه‌گیری فشارخون با آرامش در چنین وضیعتی بنشینید.
 • دستتان را بر روی میز یا بر روی دسته صندلی قرار داده و عضلات خودتان را شل کنید.
 • کاف را به آرامی دور بازوی بدون لباس خود بپیچید، بطوریکه یک انگشت براحتی قادر به لغزش در زیر آن باشد. لبه تحتانی کاف باید در حدود ۵/۲ سانتی متر بالاتر از چین آرنج قرار بگیرد.
 • تاریخ، ساعت، روز و مقدار اندازه‌گیری شده فشارخون را ثبت کنید. به شکلی که فشارخون سیستولیک در بالا و فشارخون دیاستولیک در پایین‌ باشد. از یک دفترچه کوچک جهت ثبت مقادیر اندازه‌گیری شده، استفاده کنید تا رجوع به آن آسان باشد.
 • اگر در یکبار اندازه‌گیری، فشارخون شما بالا بود، خیلی نگران نباشید. فشارخون شما بطور طبیعی در طول شبانه‌روز تغییر می‌کند و اگر شما در مورد موضوعی نگران باشید، ممکن است فشارخون شما بالاتر برود. اگر فشارخون شما در یکبار اندازه‌گیری بالا بود، روز بعد چندین دفعه فشارخون خود را اندازه بگیرید تا ببینید که آیا مقادیر فشارخون شما همیشه بالاست یا خیر. سپس با پزشک مشورت نمایید.
 • دستگاه فشارسنج خود را در محلی قرار دهید که دسترسی به آن آسان باشد.

دستگاه اندازه‌گیری فشارخون دستی
دستگاه اندازه‌گیری فشارخون دستی نسبتا ارزان، سبک و قابل حمل است. برخی کاف‌ها خود دارای گوشی هستند که کارکردن با آن ساده‌تر است. دستگاه فشارسنج دارای یک صفحه گرد می‌باشد که شامل اعدادی است که نشان دهنده میزان فشارخون می‌باشند و شما براحتی می‌توانید در هر وضعیتی مقدار آنرا با نگاه‌کردن به آن صفحه بخوانید.
جهت استفاده از دستگاه فشارسنج دستی مراحل زیر را انجام دهید:

 1. گوشی را داخل گوش خود به گونه‌ای قرار دهید که بخش داخلی گوشی آن به سمت جلو باشد.
 2. دستتان را هم سطح قلب خود بر روی میز یا دسته صندلی دراز کنید و کاف را به آرامی به دور بازوی خود بپیچید به گونه‌ای که لبه کاف ۵/۲ سانتی‌متر بالاتر از آرنج شما قرار گیرد و یک انگشت به راحتی قادر به لغزش در زیر آن باشد. صفحه مدرج را در محلی قرار دهید که به سادگی قابل مشاهده باشد.
 3. صفحه گوشی را در سطح داخلی چین آرنج (روی نبض) قرار دهید.
 4. سریعاً کاف را با فشاردادن پمپ دستی لاستیکی باد کنید تا عدد فشارسنج به ۲۰ تا ۳۰ میلی‌مترجیوه بالاتر از فشار خون سیستولی (فشارخون بالاتر) شما برسد (باد کردن آرام کاف سبب اندازه‌گیری غیردقیق فشارخون می‌شود). پس از خاتمه بادکردن، شما هیچ صدایی نمی‌شنوید چرا که بطورموقت جریان خون داخل سرخرگ‌های شما قطع می‌شود.
 5. کاف را به آرامی خالی کنید (درحدود ۲ تا ۳ میلی‌متر جیوه در ثانیه). چشمتان به صفحه باشد و به دقت به اولین صدای بازگشت جریان خون گوش دهید. عدد فشار قرائت شده را در بالا یادداشت کنید این عدد فشارخون سیستولیک می‌باشد.
 6. خالی کردن کاف را ادامه دهید. تا جایی کاف را تخلیه کنید که دیگر صدای جریان‌ خون خود را نشنوید و مقدار مزبور را یادداشت کنید. این مقدار فشارخون دیاستولیک شماست.
 7. اعداد فشارخون مزبور را به گونه‌ای ثبت کنید که فشارخون سیستولی در بالا و فشارخون دیاستولی در پایین باشد (برای مثال mmHg 80/140).
 8. اگر می‌خواهید فشارخون را جهت تأیید مجددا اندازه‌گیری کنید، پیش از باد کردن مجدد کاف ۲ تا ۳ دقیقه صبر کنید.
  استفاده از دستگاه اندازه‌گیری فشارخون دستی معایبی دارد. این دستگاه نسبتا پیچیده و حساس است که به آسانی دچار آسیب می‌شود. ارزیابی دقت فشارسنج در موارد ضربه خوردن یا افتادن برروی زمین و حداقل سالی یک بار در مطب پزشک ضروری است. این دستگاه در صورت آسیب نیاز به تعمیر درکارخانه یا نمایندگی‌های مجاز دارد. اگر شنوایی یا بینایی شما مشکلی داشته باشد یا قادر به فشار دادن پمپ لاستیکی نباشید، استفاده از آن دشوار خواهد بود.

سایر دستگاه‌های فشارسنج
ممکن است دستگاه‌های فشارسنج جیوه‌ای را دیده باشید که روش استاندارد سنجش فشارخون می‌باشند. مکانیسم عمل آنها ساده است و از طریق جاذبه عمل می‌کنند و مقادیر آنها دقیق و ثابت است. استفاده از دستگاه‌های فشارسنج جیوه‌ای در منزل توصیه نمی‌شود، چرا که درصورت آسیب، خطر نشت جیوه وجود دارد. دستگاه دارای یک لوله شیشه‌ای یا پلاستیکی بلند حاوی جیوه است که باید به دقت در مقابل شکستگی محافظت شود. دستگاه حجم زیادی دارد و باید در حالت ایستاده نگهداری شود و صفحه مدرج آن از طریق مشاهده قرائت می شود. اگر دچار اختلال بینایی یا شنوایی باشید، استفاده از آن دشوار است.
همچنین ممکن است دستگاه‌های فشارسنج دیجیتالی انگشتی و مچ دستی را هم دیده باشید که استفاده از آنها بسیار ساده است. گرچه این دستگاه‌ها خیلی دقیق نیستند و نسبت به دما و وضعیت بدن بسیار حساس هستند، ولی اغلب بسیار گران‌تر از سایر انواع دستگاه‌های اندازه گیری فشارخون می‌باشند.
دستگاه‌های قابل حمل (پرتابل) را نیز می توانید خریداری کنید که به شکل مداوم در طول شبانه‌روز فشارخون شما را ثبت می‌کنند. در برخی افراد این روش موثرترین راه جهت درک تصویری بهتر از تغییرات فشارخون و تاثیر داروهای ضدفشارخون می‌باشد. پزشک حتماً به شما می‌گوید که آیا نیاز به استفاده از چنین دستگاهی دارید یا خیر. فرصتی را برای تصمیم‌گیری جهت انتخاب دستگاه فشارخون مناسب برای منزل اختصاص دهید. با پزشک در مورد مطلوب‌ترین نوع دستگاه فشارسنج برای خود مشورت نمایید.

در هنگام خرید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 1. اندازه کاف دور بازو: کاف‌ها در اندازه‌های مختلفی موجود هستند (برای مثال کاف ویژه اطفال). استفاده از کاف با اندازه مناسب جهت اندازه‌گیری دقیق فشارخون بسیار مهم است. پزشک یا متصدی داروخانه به شما خواهد گفت که کاف با اندازه مناسب برای شما کدام است. اگر نیاز به اندازه غیر استانداردی دارید، می‌توانید آنرا سفارش دهید.
 2. قابل قرائت بودن اعداد: اطمینان حاصل کنید که اعداد دستگاه فشارسنج خوانا هستند.
 3. هزینه: تصور نکنید که گران‌ترین فشارسنج بهترین آنها می‌باشد. شما انواع مختلفی با قیمت‌های مختلف را می‌توانید انتخاب کنید. مهمترین مسأله در انتخاب یک دستگاه اندازه‌گیری فشارخون، باید دقت اندازه‌گیری آن باشد.
 4. مراقبت و نگهداری: برخی مدل‌ها نیازمند نگهداری در شرایط خاصی هستند (برای مثال حفاظت در مقابل گرما و ضربه). پس از خریداری فشارسنج آنرا به مطب پزشک ببرید و از وی بخواهید تا دقت اندازه‌گیری آن ‌را برای شما بسنجد. از پزشک بخواهید برای شما توضیح دهد که نحوه دقیق استفاده از آن چگونه است و اگر فشارخون شما بالا بود چه کاری باید انجام دهید. حتماً چگونگی ارزیابی دوره ای و تنظیم دستگاه خود را از پزشک بپرسید.
مشاهده بیشتر

قلب سالم

بیماری‌های قلبی‌عروقی اشکال مختلفی مانند: فشارخون‌بالا، بیماری‌سرخرگهای‌کرونری، بیماریهای دریچه‌ای قلب، نارسایی احتقانی قلبی، تصلب‌شرایین (آترواسکلروز) و سکته مغزی دارند. بدلیل بار سنگینی که این بیماری‌ها از لحاظ اقتصادی و سلامت بر جامعه وارد می‌سازند، تحقیقات وسیعی برای پیشگیری از این بیماری‌ها انجام گرفته است. در طول دهه‌های اخیر مطالعات وسیعی بر روی صدها هزار نفر انجام گرفته است. این مطالعات عوامل خطری را که سبب افزایش احتمال ابتلا فرد به بیماری‌های قلبی‌عروقی می شوند را مشخص نموده‌اند. آگاهی از این عوامل خطر و چگونگی کنترل آنها این فرصت را این فرصت را بوجود می آورد که بتوان از بروز این بیماری ها پیشگیری کرده و یا در صورت ابتلا از شدت آن کاست. بیماری‌های قلبی‌عروقی تهدیدی عمده برای جامعه انسانی به شمار می‌آیند ولی می‌توان میزان مرگ و میر ناشی از آنها را به شکل قابل توجهی کاهش داد، چراکه بسیاری از افراد می‌توانند تغییرات مثبتی را در شیوه زندگی خود ایجاد کرده و از ایجاد و یا بدترشدن این بیماری‌ها پیشگیری کنند. ایجاد تغییرات سالم در شیوه زندگی مطابق با رهنمودهایی که از چندین دهه تحقیقات بدست آمده‌اند نه تنها سبب پیشگیری از بیماری‌های قلبی‌عروقی می‌شوند بلکه خطر ابتلا به بیماری‌های خطرناکی مثل سرطان و دیابت (بیماری قند خون) را نیز کاهش می‌دهند.

نوشته های مشابه

بستن
بستن