حمله قلبی

جراحی قلب با حداقل تهاجم

متخصصان قلب در برخی از مراکز پزشکی از دو روش جایگزین برای جراحی بای‌پس قلبی به منظوریافتن روش‌هایی با تهاجم کمتر و قیمت ارزان‌تر برای درمان بیماری سرخرگ کرونری استفاده می‌کنند. هردوی این روش‌ها جایگزین‌های نوید بخشی می‌باشند، اما نتایج و پیامد آنها در درازمدت، همچنان درحال بررسی است.

بای‌پس سرخرگ کرونری به روش PACA یا PortCAB

در این روش، قلب شما متوقف می‌شود و از یک دستگاه قلب-ریه استفاده می‌شود. جراح برش‌های کوچکی را به نام ورودی در سینه شما ایجاد می‌کند و ممکن است قسمتی از استخوان‌های دنده روی قلبتان را بردارد. او پیوند بای‌پس را از طریق این ورودی‌ها انجام می‌دهد و بجای دیدن مستقیم محل عمل جراحی از طریق مانیتورها محل عمل جراحی را مشاهده می‌نماید.

بای‌پس سرخرگ کرونری با حداقل تهاجم (MID CAB)

این روش بدون استفاده از دستگاه قلب-ریه انجام می‌شود و این درحالیست که قلب شما کماکان می‌تپد. از این روش تنها زمانی استفاده می‌شود که قرار است تنها یک یا دو سرخرگ بای‌پس شوند. جراح ورودی‌های کوچکی را به شکلی که توضیح داده شد ایجاد می‌کند و همچنین برش کوچکی را درست در بالای سرخرگ دچار انسداد ایجاد می‌کند به این ترتیب او به جای استفاده از مونیتور به طور مستقیم محل انجام عمل جراحی را می‌بیند. معمولا در این عمل جراحی از یک سرخرگ دیواره قفسه سینه (سرخرگ پستانی) استفاده می‌شود.

برای داشتن قلبی سالم این شکل ها را ملاحظه بفرمائید:

مشاهده بیشتر

قلب سالم

بیماری‌های قلبی‌عروقی اشکال مختلفی مانند: فشارخون‌بالا، بیماری‌سرخرگهای‌کرونری، بیماریهای دریچه‌ای قلب، نارسایی احتقانی قلبی، تصلب‌شرایین (آترواسکلروز) و سکته مغزی دارند. بدلیل بار سنگینی که این بیماری‌ها از لحاظ اقتصادی و سلامت بر جامعه وارد می‌سازند، تحقیقات وسیعی برای پیشگیری از این بیماری‌ها انجام گرفته است. در طول دهه‌های اخیر مطالعات وسیعی بر روی صدها هزار نفر انجام گرفته است. این مطالعات عوامل خطری را که سبب افزایش احتمال ابتلا فرد به بیماری‌های قلبی‌عروقی می شوند را مشخص نموده‌اند. آگاهی از این عوامل خطر و چگونگی کنترل آنها این فرصت را این فرصت را بوجود می آورد که بتوان از بروز این بیماری ها پیشگیری کرده و یا در صورت ابتلا از شدت آن کاست. بیماری‌های قلبی‌عروقی تهدیدی عمده برای جامعه انسانی به شمار می‌آیند ولی می‌توان میزان مرگ و میر ناشی از آنها را به شکل قابل توجهی کاهش داد، چراکه بسیاری از افراد می‌توانند تغییرات مثبتی را در شیوه زندگی خود ایجاد کرده و از ایجاد و یا بدترشدن این بیماری‌ها پیشگیری کنند. ایجاد تغییرات سالم در شیوه زندگی مطابق با رهنمودهایی که از چندین دهه تحقیقات بدست آمده‌اند نه تنها سبب پیشگیری از بیماری‌های قلبی‌عروقی می‌شوند بلکه خطر ابتلا به بیماری‌های خطرناکی مثل سرطان و دیابت (بیماری قند خون) را نیز کاهش می‌دهند.

نوشته های مشابه

بستن
بستن