حمله قلبی

بازتوانی قلبی

پس از اینكه شما دچار حمله قلبی شدید یا تحت عملی مانند آنژیوپلاستی یا جراحی بای‌پس قرارگرفتید، ضروری است که شما یك گام به عقب ‌بردارید و شیوه زندگی خود را مورد ارزیابی مجدد قراردهید تا بتوانید احتمال یك حمله قلبی دیگر را كاهش دهید. هدف شما در دوران نقاهت قطعا برگشت به فعالیت‌های طبیعی می‌باشد. میزان بهبودی شما بستگی به موارد زیر دارد: میزان فعالیت شما پیش از حمله قلبی چه قدر بوده است، حمله قلبی چه قدر شدید و آسیب‌زننده بوده است، بدن شما چه پاسخی به آن داده است و چه درمانی صورت گرفته است.

نقاهت در بیمارستان
بعد از عمل جراحی، باید ۱ تا ۳ روز را در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بگذرانید، این بخش جایی است که کارکنانش به دقت فعالیت قلب شما را زیرنظر دارند. شما دارای یک لوله تنفسی بوده و حداقل به مدت چند ساعت به دستگاه تنفس مصنوعی متصل خواهید بود و همچنین در سینه شما لوله های درناژ موقتی برای تخلیه خون و مایعات اضافی تعبیه خواهد شد (در برخی از افراد به ویژه آنهایی‌که دارای بیماری‌های زمینه‌ای ریوی می‌باشند، مدت زمان استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی بیشتر خواهد بود). از گردن یا از زیر استخوان ترقوه در ناحیه سینه یک کاتتر وارد خواهد شد تا امکان کنترل فعالیت و فشار قلب شما ممکن شود. همچنین سیم‌های دستگاه ضربان‌ساز به عضله قلب شما وصل شده و پس از خروج از سینه به یک دستگاه ضربان‌ساز وصل خواهد شد. از طریق یک راه داخل وریدی سرم تزریق می‌شود تا آب بدن شما کم نشود همچنین مسکن‌های ضد درد نیز برای شما تجویز می‌شود.
برخی بیمارستان‌ها از پمپ ضددرد استفاده می‌کنند تا بتوانید مقدار ورود داروهای ضددرد به داخل رگ را کنترل کنید. کاتتر کوچکی که در بریدگی سینه شما تعبیه شده است می‌تواند یک بی‌حس کننده موضعی را بطورمستقیم به محل جراحی بفرستد. پمپ ضد درد از طریق فشار دادن یک دکمه در کنار تخت فعال می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند که وقتی‌ بیماران کنترل داروهای ضددرد خود را به دست می‌گیرند، درد بهتر کنترل می‌شود. همچنین این افراد در این حالت معمولا از داروی کمتری استفاده می‌نمایند. کنترل درد توسط خود بیماران باعث می‌شود که افراد سریع‌تر و راحت‌تر بهبود یابند.
لوله تنفسی بعد از چند ساعت برداشته می‌شود. بیشتر بیماران ظرف مدت ۲۴ ساعت بعد از عمل جراحی بای‌پس می‌توانند بنشینند و پس از یک یا دو روز می‌توانند راه بروند. وقتی‌که پزشکتان قانع شد که قلب‌تان به ثبات رسیده است، می‌توانید بخش مراقبتهای ویژه (ICU) را ترک کنید، در این صورت لوله ها و کاتترهای اضافی از بدن شما خارج می‌شوند. برخی افراد بعد از عمل جراحی دچار ریتم سریع قلبی و یا ریتم نامنظم قلبی می‌شوند. این حالت را می‌توان به وسیله داروها درمان کرد. همچنین ممکن است حرکت قلب کند شود، در این حالت از ضربان‌ساز مصنوعی استفاده می‌شود. ممکن است شما به حد کافی قوی بوده و بعد از ۵ تا ۷ روز از بیمارستان مرخص شوید.
عوارض عمل جراحی بای‌پس ممکن است شامل ذات الریه (پنومونی)، عفونت دستگاه ادراری و یا سکته مغزی باشند. کم خونی بعد از عمل جراحی شایع است، ولی بدن با گذشت زمان آن را جبران می‌کند. بی‌نظمی‌هایی نیز در ریتم قلب ممکن است دیده شوند و در این صورت نیاز به درمان با دارو یا نصب ضربان‌ساز وجود دارد.

نقاهت در خانه
معمولا دوران نقاهت بعدی در خانه چندین هفته طول می‌کشد تا شما به شرایط عادی برگردید. برخی افراد اشتهای خود را از دست می‌دهند و دچار یبوست می‌شوند. ممکن است به آسانی خسته، کسل یا افسرده شوید و یا خوابیدن برای شما دشوار شود. برخی افراد در محدوده‌ای که رگ‌های خونی برداشته شده‌اند نظیرساق پا دچار تورم می‌شوند. همچنین ممکن است در قسمت شانه‌ها و بالای کمرتان دچار درد عضلانی شوید. این عوارض، طبیعی بوده و ممکن است در عرض ۴ تا ۶ هفته از بین بروند. بهبودی کامل معمولا چندین ماه طول می‌کشد، این امر تا حدی به بهبود استخوان جناغ شما ربط دارد که ممکن است دردناک باشد. حتماً درباره عوارض ناراحت کننده‌ای که دارید با پزشک خود صحبت کنید.
پزشک به شما کمک می‌کند تا هرچه زودتر به شرایط عادی بازگردید. او ممکن است پیشنهاد کند که به تدریج کارهایی مانند پیاده‌روی، بیرون رفتن از خانه با دوستان، انجام دادن کارهای سبک خانه یا کارهای حیاط و بالارفتن از پله‌ها را انجام بدهید.

بازتوانی قلبی
برنامه‌های بازتوانی قلبی اغلب از طریق بیمارستان‌ها به افراد ارایه می‌شوند. برنامه بازتوانی قلب، یک برنامه مراقبت پزشکی است که به شما کمک می‌کند تا نحوه زندگی کردن در کنار بیماری قلبی را یاد بگیرید. همچنین شما را با منابعی آشنا می‌سازد که می‌توانند کمک‌هایی به شما عرضه نمایند تا به زندگی کامل و رضایت‌بخش برگردید. این برنامه هر چند محدودیت زمانی دارد، ولی سرعت بهبودی شما را بالا می‌برد. کارکنان آموزش دیده با شما کار می‌کنند تا شما بهبودی، وضعیت پزشکی، برگشت به کار و زندگی خانوادگی بهتری داشته باشید. در بازتوانی، ورزشی که در شرایط تحت کنترل و زیر نظر پرسنل پزشکی مجرب انجام می‌شود سطحی از ایمنی را فراهم می‌نماید که به شما کمک می‌کنند تا به اهداف ورزشی خودتان راحت‌تر و آسان‌تر از ورزش کردن به تنهایی دست یابید. بسیاری از بیمه‌ها بازتوانی قلبی را پوشش می‌دهند. پزشک شما معمولا اطلاعاتی درباره برنامه‌های بازتوانی قلبی نزدیک به محل زندگی شما ارایه می‌دهد.

زندگی با بیماری قلبی
در هفته‌ها و ماه‌های اول پس از حمله قلبی بهبودی شما سریع‌تر رخ می‌دهد اگر از استرس، دماهای خیلی بالا و خیلی پایین و شرایطی که سبب وارد آمدن فشار به قلب شما می‌شوند پرهیز کنید. ممکن است شما قادر باشید که برخی فعالیت‌ها را با اصلاحاتی انجام دهید تا فشارهای جسمانی و احساسی بر قلب خودتان را کاهش ‌دهید.صحبت کردن با پزشک در مورد وضعیت‌تان مهم است. در این قسمت رهنمودهایی در این مورد ارایه می‌شوند:

 • رانندگی. رانندگی به توجه و تمرکز کامل نیاز دارد. رانندگی ممکن است با حرکات و تنش‌های ناگهانی همراه باشد و به شکل غیرقابل پیش‌بینی استرس‌زا باشد. پس از یک حمله قلبی ممکن است پزشک شما توصیه کند که از رانندگی به مدت یک هفته یا بیشتر پرهیز کنید. اگر شما تحت عمل بای‌پس قرار گرفته‌اید، انتظار می‌رود که در عرض ۴ تا ۶ هفته بتوانید رانندگی کنید. در ابتدا ممکن است توصیه شود که رانندگی خود را به سفرهای کوتاه و نواحی آشناتر محدود کنید.
 • کار. اینکه شما چه زمانی به سرکار خود برگردید، بستگی به نیازهای جسمانی و احساسی کار شما دارد. اکثر افراد در عرض ۴ هفته تا ۳ ماه پس از حمله قلبی به سرکار خود برمی‌گردند. پس از جراحی بای‌پس اگر دارای کار دفتری هستید می‌توانید ۴ تا ۶ هفته بعد به سرکار خود برگردید. اگر کار شما نیازمند بلند کردن اجسام یا سایر فعالیت‌های جسمانی شدید باشد ضروری است تا ۳ ماه استراحت نمایید، تا به بهبودی نسبی دست پیدا کنید. ممکن است ضروری باشد تا با سرپرست کاری خود در مورد تغییرات در کار خود یا حتی انتخاب یک کار جدید که برای قلب‌تان مشکل‌زا نباشد، مشورت نمایید. افراد دارای مشاغل خطیر و مهم نسبت به افراد با شغل‌های کم اهمیت‌تر ضروری است که زودتر به سرکار خود برگردند.
 • رابطه جنسی. هیچ دلیلی وجود ندارد که شما به محض به دست آوردن توانایی جسمانی جهت برقراری رابطه جنسی از آن خودداری نمایید. پس از حمله قلبی شما در عرض ۳ تا ۴ هفته می‌توانید رابطه جنسی را از سر بگیرید. شما بهتر است ابتدا این امر را به آهستگی امتحان نموده و به تدریج آن را به الگوی اولیه خود برگردانید. اگر تحت عمل بای‌پس قرار گرفته‌اید، جناغ شما تا حدود ۳ ماه به طور کامل بهبود نمی‌یابد. در طول این دوره شما از وارد آوردن فشار بر دست و شانه باید خودداری کنید. اما لازم نیست از رابطه جنسی پرهیز کنید. این مسئله صحیح نیست که رابطه جنسی سبب بروز یک حلمه قلبی مجدد می‌شود. پزشکان همیشه می‌گویند اگر شما قادر باشید دو طبقه راه‌ پله را بالا بروید اغلب به طور ایمن می‌توانید رابطه جنسی داشته باشید.
 • از نظر احساسی ممکن است شما دچار احساس ناامیدی یا افسردگی در طول و یا پس از یک حمله قلبی یا یک عمل جراحی بزرگ شوید. این احساسات با بهبودی شما کاهش می‌یابند. ازصحبت کردن در مورد احساسات خود با همسرتان درنگ نکنید. در صورتیکه شما یا همسرتان هرگونه نگرانی در این زمینه دارید با پزشک خود مشورت کنید.

برنامه باز توانی معمولاً سه ماه طول می کشد و به چهار مرحله تقسیم‌بندی می‌شود: بستری شدن در بیمارستان، دوران نقاهت زودهنگام (۲ تا ۱۲ هفته بعد از رفتن به خانه)، دوران نقاهت دیرهنگام (۶ تا ۱۲ هفته یا بیشتر) و مرحله نگهداری.
مرحله نگهداری شامل بقیه عمر شما می‌باشد و در این مرحله تغییرات مثبت شیوه زندگی دایمی شده و شما به فعالیت‌های طبیعی زندگی برمی‌گردید. یک برنامه بازتوانی قلبی به شما در موارد زیر کمک خواهد کرد:

 • افزایش تدریجی سطح فعالیت جسمانی شما به منظور تقویت قلبتان بطوریکه بتوانید ظرفیت فعالیت جسمانی خود را به طور ایمن به حداکثر برسانید.
 • تغییر شیوه آشپزی، رژیم‌های غذایی و شیوه‌های تغذیه به منظور تمرکز بر یک رژیم کم چرب و کم کلسترول.
 • تهیه و تنظیم برنامه‌ای برای متعادل کردن رژیم غذایی و میزان فعالیت ورزشی به منظور کنترل وزن.
 • استفاده از مشاوره و سایر کمک‌ها برای ترک سیگار.
 • استفاده از مشاوره درباره تاثیر شغل بر سلامتی قلب و اینکه چگونه می‌توان از خود مراقبت کرد.
 • یادگیری روش‌های مختلف (مانند یوگا، مدیتیشن، یا ماساژ) به منظور کنترل استرس موجود در محیط‌های کاری.
 • پرداختن به جنبه عاطفی و روانی تغییرات زندگی.
 • گفتگو با افرادیکه با چالش‌های مشابهی مواجه بوده و تغییرات مشابهی را در زندگی خود اعمال می‌کنند.
مشاهده بیشتر

قلب سالم

بیماری‌های قلبی‌عروقی اشکال مختلفی مانند: فشارخون‌بالا، بیماری‌سرخرگهای‌کرونری، بیماریهای دریچه‌ای قلب، نارسایی احتقانی قلبی، تصلب‌شرایین (آترواسکلروز) و سکته مغزی دارند. بدلیل بار سنگینی که این بیماری‌ها از لحاظ اقتصادی و سلامت بر جامعه وارد می‌سازند، تحقیقات وسیعی برای پیشگیری از این بیماری‌ها انجام گرفته است. در طول دهه‌های اخیر مطالعات وسیعی بر روی صدها هزار نفر انجام گرفته است. این مطالعات عوامل خطری را که سبب افزایش احتمال ابتلا فرد به بیماری‌های قلبی‌عروقی می شوند را مشخص نموده‌اند. آگاهی از این عوامل خطر و چگونگی کنترل آنها این فرصت را این فرصت را بوجود می آورد که بتوان از بروز این بیماری ها پیشگیری کرده و یا در صورت ابتلا از شدت آن کاست. بیماری‌های قلبی‌عروقی تهدیدی عمده برای جامعه انسانی به شمار می‌آیند ولی می‌توان میزان مرگ و میر ناشی از آنها را به شکل قابل توجهی کاهش داد، چراکه بسیاری از افراد می‌توانند تغییرات مثبتی را در شیوه زندگی خود ایجاد کرده و از ایجاد و یا بدترشدن این بیماری‌ها پیشگیری کنند. ایجاد تغییرات سالم در شیوه زندگی مطابق با رهنمودهایی که از چندین دهه تحقیقات بدست آمده‌اند نه تنها سبب پیشگیری از بیماری‌های قلبی‌عروقی می‌شوند بلکه خطر ابتلا به بیماری‌های خطرناکی مثل سرطان و دیابت (بیماری قند خون) را نیز کاهش می‌دهند.

نوشته های مشابه

بستن
بستن